Transplantační program plic v Česku slaví 25. výročí

Praha, 22. prosince 2022 – První transplantaci plic provedl tým profesora Pavla Pafka z pražské Fakultní nemocnice v Motole 22. prosince 1997. Dnes patří motolská nemocnice mezi šest největších center v Evropě, zároveň je jediným centrem s mezinárodním programem, které zajišťuje taktéž transplantace pacientů pro Slovenskou republiku. V loňském roce bylo poprvé těchto náročných operací více než padesát. Od začátku transplantačního programu dostalo plíce od dárce orgánů téměř 600 pacientů. V letošním roce jich lékaři do 18. prosince operovali 54.

„Národní program transplantace plic pro ČR a SR probíhá od roku 2018, jsme jediné centrum v Evropě, které se stará o více zemí. Objem centra je dán především jeho stoupající kvalitou. S vysokým objemem výkonů souvisí i lepší výsledky, proto je objem výkonů tak důležitý ukazatel,” vysvětluje prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., současný přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol, který byl osobně i u první operace před 25 lety.
Nejvíce transplantací v Evropě na počet obyvatel má Rakousko. Druhá je Belgie, která má srovnatelný počet obyvatel s Českou republikou a kde je v posledních letech provedeno přibližně 100 transplantací ročně. I v Česku by jich podle profesora Lischkeho mohlo být více, stále však není každý pacient, který by mohl z transplantace plic profitovat, k transplantaci doporučen.

Nové plíce dostávají nejčastěji pacienti s plicními fibrózami, chronickou obstrukční plicní nemocí, cystickou fibrózou nebo idiopatickou plicní hypertenzní. Část příjemců tvoří také ti, kteří potřebují po dřívější transplantaci nové plíce opakovaně. Počet čekajících se podle údajů Koordinačního střediska transplantací letos pohybuje mezi 29 až 42, většinu měsíců roku čeká na nové plíce průměrně 35 pacientů.

“Obecně platí, že ti, kteří potřebují malé plíce, jako jsou pacienti s plicní fibrózou a pacienti menšího vzrůstu, budou čekat výrazně déle a měli by být zařazeni na čekací listinu velmi brzy, to stejné platí pro pacienty s krevní skupinou nula negativní,” říká profesor Lischke a dodává: “V letošním roce máme stoprocentní přežívání letos operovaných pacientů, 96 procent pacientů přežívá jeden rok a rovněž tříleté, pětileté a desetileté výsledky se výrazně zlepšují.”

Za posledních 25 let došlo k obrovskému posunu ve všech segmentech celé metody transplantace plic, od výběru vhodných pacientů, péči o darovaný orgán přes techniku samotné operace až po intenzivní a dlouhodobou péči o transplantované pacienty. Spolu s tím se zásadně zlepšují i výsledky.

 

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v České republice a jedno z největších v Evropě. Je rovněž hlavní výukovou základnou studentů 2. LF UK a rovněž zde sídlí i některá pracoviště 1. LF UK. FN Motol poskytuje základní, specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Stavebně ji tvoří dva propojené monobloky (dětská a dospělá část) a několik samostatných pavilonů. Ve FN Motol je ročně na 56 klinikách ošetřeno více než jeden milion pacientů.

Kontakt pro média:

Pavlína Danková, tel: 724 227 503, e-mail: pavlina.dankova@fnmotol.cz

Tisková zpráva ke stažení:  Transplantační program plic v Česku slaví 25. výročí (280 kB)

Skip to content